Konto oszczędnościowe – wady i zalety

Zawsze warto mieć oszczędności – pozwalają na sfinansowanie różnych wydatków, a także są pomocne w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Jednocześnie systematyczne odkładanie pieniędzy jest bardzo dużym wyzwaniem dla wielu osób. Konto oszczędnościowe jest jednym z rozwiązań, które może okazać się bardzo pomocne w takim przypadku.

Dzięki oszczędzaniu pieniędzy można znacznie poprawić swoją sytuację i zyskać znacznie większą kontrolę nad finansami. Jednocześnie posiadanie oszczędności w bardzo dużym stopniu zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Rzeczywiście środki odłożone na tak zwaną czarną godzinę mogą okazać się niezwykle pomocne w trudnych sytuacjach, np. utraty pracy lub poważnej choroby. Konta oszczędnościowe w bardzo dużym stopniu ułatwiają zgromadzenie takiego zabezpieczenia. Jest to bezpieczny produkt bankowy, które jednocześnie pozwala na bardzo elastyczne zarządzanie swoimi finansami. Te cechy konta oszczędnościowego sprawiają, że jest to stosunkowo popularne rozwiązanie i wiele osób decyduje się na korzystanie z takiej możliwości.

Konta oszczędnościowe mają szereg istotnych zalet. Klienci banków, którzy zdecydują się na taką formę oszczędzania mogą liczyć na kilka różnych korzyści. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że pieniądze wpłacone na takie konto zostają oprocentowane. Dotyczy to każdej, nawet bardzo niewielkiej kwoty. Jednocześnie właściciel konta ma nieustanny i stosunkowo łatwy dostęp do wszystkich zgromadzonych środków. Na przykład bez problemu można wypłacić zaoszczędzone środki, gdy pojawi się nagła potrzeba skorzystania z gotówki. Wypłacenie pieniędzy nie będzie oznaczało utraty wypracowanych zysków, tzn. naliczonych odsetek. W przypadku wpłacenia dodatkowej sumy na konto oszczędnościowe ta dodana suma będzie również oprocentowane.

Zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że prowadzenie konta oszczędnościowego nie jest związane z ponoszeniem żadnych dodatkowych kosztów. Banki zazwyczaj nie pobierają żadnych opłat za taką usługę. Jednocześnie na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych ofert kont oszczędnościowych, które będą się różniły między sobą pod względem różnych szczegółów, na przykład wysokością opłat za wypłatę zgromadzonych środków, a także wysokością oprocentowania.

Konto oszczędnościowe, podobnie jak każde inne rozwiązanie, ma również swoje wady. Chociaż tego typu konta dają bardzo elastyczny dostęp do zgromadzonych środków, jednak nadal pozostaje on w pewnym stopniu ograniczony. Dotyczy to przede wszystkim ilości maksymalnych wypłat dokonywanych w określonym okresie. Po przekroczeniu limitu ustanowionego przez bank każdy kolejny przelew wykonany z konta oszczędnościowego będzie związany z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty, które może być stosunkowo wysoka.

Inna wada kont oszczędnościowych jest bezpośrednio związana z ich oprocentowaniem, które jest często niższe niż oprocentowanie, które można otrzymać korzystając z lokaty bankowej. Jednocześnie w przypadku tego typu kont często mamy do czynienia z oprocentowaniem zmiennym, więc jego wysokość będzie zależała od aktualnych warunków panujących na rynku. Oznacza to, że takie oprocentowanie może wzrosnąć, ale także zmaleć. Taki przypadek będzie oznaczał zmniejszenie zysków. Innym rozwiązaniem zastosowanym przez banki jest także oprocentowanie progresywne. Może ono wzrastać wraz z czasem lub wraz ze wzrostem sumy zgromadzonej na koncie.

Wspomniana wcześniej elastyczność konta oszczędnościowego może również okazać się wadą z punktu widzenia niektórych osób. Umożliwia ona między innymi swobodne wpłacanie różnych sum w dowolnym czasie, co znacznie upraszcza oszczędzanie. Jednocześnie duża swoboda w dostępie do już zgromadzonych oszczędności może okazać się zgubna dla osób, które nie mogą oprzeć się pokusie zakupów.

Kiedy skorzystanie z konta oszczędnościowego będzie korzystnym rozwiązaniem? Na pewno jest to dobry pomysł dla wszystkich osób, które chcą zyskać większą kontrolę nad swoimi finansami i zgromadzić oszczędności. Systematyczne wpłacanie pieniędzy na takie konto może okazać się bardzo dobrym sposobem na odłożenie większej sumy potrzebnej między innymi na sfinansowanie takich wydatków, jak na przykład wakacyjnego wyjazdu, czy szkolnej wyprawki. Mądre zarządzanie finansami pomoże zrezygnować z zaciągania pożyczek lub kupowania na raty, co jedynie powiększa wydatki.

Jednocześnie nie będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą nie tylko odkładać pieniądze, ale także inwestować je i osiągać konkretne zyski. Wprawdzie pieniądze wpłacone na takie konto będą oprocentowane, więc wypracują pewien zysk, jednak jest on stosunkowo niewielki. Na pewno często jest niższy niż w przypadku lokat bankowych oraz innych form inwestowania. Dlatego nie należy się spodziewać znacznego powiększenia oszczędności zgromadzonych na koncie oszczędnościowym.

Oczywiście przed zdecydowaniem się na konkretne rozwiązanie warto jest zapoznać się z różnymi ofertami banków. Mogą się one różnić w dosyć dużym stopniu pod względem wysokości oprocentowania, ale także warunków dotyczących wypłacania zgromadzonej gotówki i ewentualnych kosztów, które są z tym związane. Wygodne i korzystne z finansowego punktu widzenia może okazać się założenie konta oszczędnościowego w banku, w którym posiadamy już rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy.

Założenie konta oszczędnościowego zajmuje dosłownie kilka chwil, a jego prowadzenie nie jest związane z żadnymi opłatami. Zasady, na jakich opiera się działanie takich kont, nie należą do bardzo skomplikowanych, a ich zrozumienie nie wymaga znajomości żadnych złożonych zagadnień związanych z finansami. To wszystko sprawia, że jest to stosunkowo przystępna, bezpieczna i prosta forma oszczędzania. Korzystanie z konta pomoże w uporządkowaniu domowego budżetu i zachęci do systematycznego odkładania pieniędzy, zwłaszcza że wszystkie zgromadzone środki będą oprocentowane, więc wygenerują zysk. Dla wielu osób jest to dodatkowa motywacja do systematycznego odkładania pieniędzy i gromadzenia oszczędności.

Redakcja

Dodaj komentarz